تبلیغات
انجمن علمی ناوبری دانشگاه آزاد اسلامى واحد خارگ - مطالب شهریور 1394

همکاری گارد ساحلی عمان در نجات سرنشینان لنج ایرانی


رئیس اداره حفاظت و ایمنی دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از نجات هشت سرنشین یک فروند لنج ایرانی سانحه دیده در آب های کشور عمان با همکاری گارد ساحلی این کشور خبر داد.
به گزارش مانا، اسماعیل مکی‌زاده ضمن اعلام این خبر گفت: یک فروند لنج تجاری ایرانی که از بندر دبی در کشور امارات عازم بندر چابهار بود، در نزدیکی جزیره "سلامه فناکو" (شمالی ترین جزیره کشور عمان) به علت نقص فنی موتور و آبگرفتگی اعلام اضطرار کرد.
ادامه مطلب

شناورهای پایانه‌های نفتی خارگ نوسازی می‌شود

مدیرعملیات شرکت پایانه‌های نفتی ایران گفت: برای افزایش ضریب ایمنی درعملیات پهلو دهی و جداسازی نفتکش‌ها شش شناور جایگزین شناورهای موجود شزرکت پایانه‌های نفتی خارگ می‌شود.
به گزارش خبرنگار مانا از بوشهر، محمد کاظم نیکنام در گفت‌وگو با خبرنگاران در خارگ با بیان اینکه شش شناور با تلاش شرکت‌های داخلی ویژه پایانه‌های نفتی خارگ ساخته می‌شود اظهار داشت: پایانه‌های نفتی خارگ سفارش ساخت شش فروند شناورعملیاتی به سازندگان داخلی ارائه کرده است.
وی با بیان اینکه تامین شناورهای مورد نیاز از طریق سازندگان داخلی را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه صنایع دریایی کشور از توانمندی بالایی در ساخت شناورها برخردار است سفارش ساخت شناورهای دریایی با هدف حمایت از ساخت داخل و در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است.
مدیرعملیات شرکت پایانه‌های نفتی ایران افزود: افزایش ضریب ایمنی درعملیات پهلودهی و جداسازی نفتکش ها و صرفه جویی در دموراژ نفتکش های ورودی به پایانه ها را از مهمترین اهداف نوسازی و افزایش شناورهای شرکت است.
نیکنام اضافه کرد: سفارش خرید شناورهای عملیاتی از سازندگان داخلی علاوه بر حمایت از ساخت داخل از خروج مقدار زیادی ارز از کشور جلوگیری خواهد کرد.
وی با بیان اینکه سیاست این شرکت نوسازی ناوگان با تکیه برتوان داخلی و مطابق با استانداردهای بین المللی سازمان دریانوردی جهانی (IMO)است افزود: ساخت شناورهای ویژه حمل مسافر، اورژانس دریایی و گشت حراست از مهمترین سفارش‌های این شرکت به سازندگان داخلی است و پیش بینی می کنیم این شناورها در یک سال آینده به این شرکت تحویل شود.

کانتینرهای سیگنالی هوشمند تحولی در صنعت کشتیرانی

همه کسانی که به ایمنی کالا و کانتینر در بنادر و دریا دغدغه نشان می دهند با شنیدن اینکه یکی از بزرگترین شرکت های کشتیرانی دنیا در کنار افزایش سایز کشتی های کانتینری، جهت ارتقاء سطح ایمنی و رضایت مشتریان دست به اقدامی تحسین آمیز زده است خوشحال خواهند شد.
به گزارش خبرنگار مانا اخیرا خط کشتیرانی CMA CGM با تاسیس شرکت TRAXENS اقدام به تولید کانتینرهای صنعتی مجهز به سنسورهای تعقیب کننده کانتینر کرده است. 

ادامه مطلب

بنادر کوچک به بخش خصوصی واگذار می شودمدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از واگذاری بنادر کوچک به بخش خصوصی و همچنین واگذاری عملیات لایروبی تمامی بنادر کشور به این بخش درآینده نزدیک خبر داد.
به گزارش خبرنگار مانا محمد سعید نژاد در پانزدهمین جلسه اتاق فکر سازمان بنادر و دریانوردی که صبح امروز در محل این سازمان برگزار شد در خصوص اقدامات انجام شده در خصوص مباحث برنامه ششم توسعه گفت: طی یک سال گذشته احکام فراوانی تهیه شده است که در حال تنظیم آنها برای ارائه هستیم در این زمینه کلیه کارشناسان و فعالین حوزه دریا می توانند پیشنهادات خود را ارائه دهند تا در برنامه بعدی احکام موثری برای توسعه دریا داشته باشیم.

ادامه مطلب

اعزام سی و ششمین ناوگروه نداجا به آبهای بین المللی


ناوگروه سی و پنجم نیروی دریایی ارتش تا پایان این هفته وارد آب های سرزمینی می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش، از بازگشت ناوگروه سی و پنجم نیروی دریایی ارتش تا اواخر هفته جاری خبر داد و گفت: سی و ششمین ناوگروه نداجا متشکل از ناو بوشهر و ناوشکن جماران به آب‌های آزاد اعزام می‌شو‌ند.

به گزارش مارین تایمز،امیر دریادار حبیب الله سیاری با اشاره به تاثیرگذاری حضور ناوگروه‌های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب های آزاد، اظهار کرد: ناوگروه سی و پنجم نیروی دریایی ارتش تا پایان این هفته وارد آب های سرزمینی می‌شود.


ادامه مطلب

صادرات گاز ایران به عمان در انتظار امضای قرارداد


مز، هر چند به طور رسمی زمان امضای پروژه مطالعه احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان اعلام نشده، اما شنیده ها حاکی از این است که در اواخر شهریورماه یا اوایل مهرماه، این قرارداد امضا خواهد شد.

پس از قرارداد ناکام صادرات گاز به امارات که در دهه 1370 به امضا رسید و البته هیچ گاه به صادرات گاز منجر نشد، صادرات گاز به عمان، اولین قرارداد صادراتی به شبه جزیره عربستان به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز، هر چند به طور رسمی زمان امضای پروژه مطالعه احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان اعلام نشده، اما شنیده ها حاکی از این است که در اواخر شهریورماه یا اوایل مهرماه، این قرارداد امضا خواهد شد که به معنای عملیاتی شدن ساخت این خط لوله به شمار می رود.


ادامه مطلب

رقبای سرسخت ایران در بازار نفت اروپا

در فهرست کشورهای اشغال کننده سهم ایران در بازار نفت اروپا، فهرست بلندی از تولیدکنندگان آسیایی، اروپایی و آفریقایی به چشم می‎خورد.

در طی سال های غیبت ایران از بازار نفت اروپا، برخی کشورها از فرصت استفاده کرده و بازار ایران را در اختیار گرفته اند. در فهرست کشورهای اشغال کننده سهم ایران در اروپا، فهرست بلندی از تولیدکنندگان آسیایی، اروپایی و آفریقایی به چشم می خورد، اما در راس آنها روسیه و نیجریه قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز،تا سال 2012 که تحریم های ایران شدت پیدا کرد، ایران 500 تا 600 هزار بشکه نفت در بازار اروپا به فروش می رساند، اما کشورهای اروپایی از سال 2012 به تدریج واردات نفت از ایران را کاهش داده و در نهایت متوقف کردند به طوری که در حال حاضر تنها ترکیه به طور میانگین 100 هزار بشکه در ماه از ایران نفت خریداری می کند.


ادامه مطلب

73 نفر در سواحل مازندران غرق شدنداز اول خرداد تا 16 شهریور ماه، 73 نفر در سواحل مازندران غرق شدند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران گفت: از اول خرداد تا 16 شهریور ماه، 73 نفر در سواحل مازندران غرق شدند که این رقم در مدت مشابه سال قبل19 درصد کاهش داشت.

به گزارش مارین تایمز، علی عباسی با اشاره به اینکه تعداد 62 نفر از غرق‌شدگان در دریای خزر مرد و مابقی زن هستند، افزود: همگی این افراد با وجود توصیه‌ها و هشدارهای مکرر، محدوده‌های ایمن‌سازی نشده و خارج از طرح را برای شنا انتخاب کرده بودند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تصریح کرد: شهرستان‌های نور و محمودآباد هر کدام با 14 مورد بیشترین و بهشهر با یک مورد غرقی در در آن به ثبت رسید.

وی در خصوص سن افراد غرق شده افزود: سنین 21 تا 30 سال با 28 غرقی بیشترین و سن بیش از 40 سال با 10مورد کمترین غرقی به ثبت رسید.

این مقام اجرایی استان با اشاره به سهم 58 درصدی غیربومی‌ها در افراد غرق شده خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیشتر مغروقین از قشر جوان، غیر بومی و مسافر هستند به نظر می‌رسد اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی در خصوص نحوه استفاده مطلوب و ایمن از دریا نیاز به عزم ملی در سراسر کشور دارد و تلاش مسئولین استانی به تنهایی چاره‌ساز نخواهد بود.

اسکله های بندر چابهار برای ورود هند آماده می شونداسکله های مستقر در بندر مهم استراتژیکی چابهار برای اجاره و توسعه آن به هندی ها واگذار می شود. این مهم باعث می شود راه دیگری برای هند در تجارت با افغانستان، آسیای میانه و به عبارتی دور زدن پاکستان مهیا شود.
به گزارش گروه بین الملل مانا نیتین گادکاری وزیر راه و اتحادیه حمل و نقل جاده ای گفته است موانع و مشکلاتی که بر سر راه توافق ایران ـ هند در مورد این بندر بوجود آمد [البته پس از اعلام رسمی آن در ماه می] در زمان بازدید وزیر امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف - حل و فصل شد".

ادامه مطلب

بازسازی حماسه ‌آفرینی دریادلان سپاه در دریاچه چیتگرفرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: عملیات دریادلان سپاه پاسداران در مقابله مستقیم با آمریکا در خلیج فارس که ابهت آمریکا را شکستند در دریاچه چیتگر تهران بازسازی می‌شود.
به گزارش خبرنگار مانا از بوشهر،سردار علی رزمجو درجلسه هماهنگی برگزاری یادواره شهید نادر مهدوی و هم‌رزمانش که در مقابله مستقیم با آمریکا در خلیج فارس با بیان اینکه حماسه آفرینان خلیج فارس در سال 1366 در مقابله مستقیم با آمریکا شهید شدند اظهار داشت: این دلاور مردان در مهرماه سال 66 با قایق های تندرو در حال گشت زنی در اطراف جزیره فارسی بودند که مورد حمله نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و با مقاومتی تحسین برانگیز جوابی قاطع به متجاوزان دادند.

ادامه مطلب

افزایش 43 درصدی سودCSSC چینشرکت هلدینگ CSSC چین از افزایش 43 درصدی سود خالص این شرکت خبر داد.
به گزارش گروه بین الملل مانا، شرکت کشتی سازی Waigaoqiao شانگهای یکی از بزرگترین سرمایه های اصلی شرکت هلدینگ CSSC چین است که توانست در شش ماهه ابتدایی سال 28 فروند کشتی به حجم کل 2.9 میلیون DWT را تحویل صاحبان خود دهد.

ادامه مطلب

آلودگی نفتی؛معضل مهم محیط زیست آبهای خوزستانبه طور متوسط سالانه حداقل دو بار لوله های نفتی فرسوده پراکنده در خوزستان دچار شکستگی شده که به دنبال آن شاهد ورود مواد نفتی به رودخانه های این استان و در نهایت آلودگی خلیج فارس هستیم.
 مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان به خبرنگار مانا گفت: در حال حاضر مهمترین معضل آلودگی آبهای استان خوزستان نبود تصفیه خانه فاضلاب شهری است که همین امر باعث ورود فاضلاب شهری به رودخانه های استان می شود.
احمد رضا لاهیجان زاده، افزود: هم اکنون فاضلاب شهری اکثر شهرستان های استان به دلیل نبود تصفیه خانه به طور مستقیم وارد رودخانه های استان می شود.

ادامه مطلب

اسراییل در شکایت نفتی ایران محکوم شد

در پی شکایت نفتی ایران از اسراییل در دو دهه گذشته، دستگاه قضایی سوییس حکمی صادر کرد که به موجب آن شرکت ایرانی-اسراییلی «ترانس-اوشیانک» باید مبلغ یک میلیارد و 100 میلیون دلار بعلاوه هفت میلیون دلار به عنوان جبران هزینه های دادرسی به ایران پرداخت کند.
دستگاه قضایی سوییس، رژیم صهیونیستی را به پرداخت وجه نقد به ایران در خصوص شکایت نفتی تهران از تل آویو محکوم کرد.

به گزارش مارین تایمز،  نوشته روزنامه الحیات چاپ لندن، در پی شکایت نفتی ایران از اسراییل در دو دهه گذشته، دستگاه قضایی سوییس طی هفته های گذشته حکمی صادر کرد که به موجب آن شرکت ایرانی-اسراییلی «ترانس-اوشیانک» باید مبلغ یک میلیارد و صد میلیون دلار بعلاوه هفت میلیون دلار به عنوان جبران هزینه های دادرسی به ایران پرداخت کند.

اسراییل این حکم را رد کرده است و بهانه اش این است که بر اساس قانون، تجارت با دشمن ممنوع است.

به نوشته الحیات این مسئله به دادگاه تجدید نظر ارجاع خواهد شد. این در حالیست که بر اساس عرف ملحوظ شده در مسائل داوری، اسراییل باید در برابر تصمیمات کمیته داوری تسلیم شود و زمانی هم که اسراییل با داوری در خصوص این پرونده موافقت کرد، پذیرفت تسلیم کمیته داوری باشد.

سرمایه‎گذاری میتسویی در پتروشیمی ایران


مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره حضور شرکت‎های ژاپنی در صنعت پتروشیمی ایران اظهار داشت:در گذشته،برخی شرکت‎های ژاپنی در زمینه پتروشیمی فعال بودند که از جمله آنها می‎توان به میتسویی اشاره کرد که اخیرا با ایران نیز مذاکراتی داشته‎اند.

عباس شعری مقدم در گفتگو با خبرنگار مارین تایمز اظهار داشت:با ژاپنیها درباره چشم‎انداز همکاری در آینده و تامین تکنولوژی‎های مورد نیاز گفت وگو کرده‎ایم.


ادامه مطلب

صنعت کشتیرانی با کمبود جدی دریانورد مواجه می‎شود

مدیر کل امور دریانوردان سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با افزایش تقاضا برای دریانوردان ماهر، دوباره صنعت کشتیرانی با کمبود جدی دریانوردان مواجه می‎شود.


حسین میرزایی در گفت و گو با خبرنگار مارین‎تایمز، با اشاره به اینکه یک سوم دریانوردان فعلی در جهان تابعیت کشورهای آسیایی را دارند گفت: براساس آمارهای جهانی بیشتر دریانوردان با تابعیت آسیایی متعلق به سه کشور چین، هند و فیلیپین و یک چهارم دریانوردان جهان  از  کشورهای شرق اروپا هستند.


ادامه مطلب

تلاطم در آبهای شمال خلیج فارسمدیرکل هواشناسی خوزستان تداوم هوای شرجی و رطوبتی در سواحل خوزستان و تلاطم و مواج شدن آبهای شمال خلیج فارس تا اواسط هفته جاری را پدیده غالب آب و هوایی در منطقه عنوان کرد.
کوروش بهادری در گفتگو با خبرنگار مانا افزود: آبهای شمال خلیج فارس در بعد از ظهرها به علت وزش باد شدید و ناپایداری هوا ، متلاطم و مواج بوده به همین
ادامه مطلب

مرسک حمل و نقل کلسیم هیپوکلریت را ممنوع کردپس از وقوع آتش در کشتی مرسک با بار کلسیم هیپوکلریت، این کشتیرانی حمل این ماده شیمیایی را ممنوع کرد.
به گزارش گروه بین الملل مانا، ماه گذشته شاهد آتش سوزی در کشتی کانتینربر Seoul با گنجایش هشت هزار و 400 TEU بودیم که به دلیل بار کلسیم هیپوکلریت به وقوع پیوست.
بر اساس این گزارش، کشتی یاد شده در حال گذر از خلیج عمان دچار آتش سوزی و پس از تخریب چندین کانتینر این کشتی مجبور به  لنگر اندازی در بندر جبل علی کرد.
پیش از این نیز شاهد آتش سوزی در کشتیها به دلیل وجود این ماده شیمیایی در کشتیهای متعلق به کشتیرانیهای MSC و Hanjin بوده ایم.
شایان ذکر است قانون منع حمل و نقل کلسیم هیپوکلریت در کشتیرانی مرسک به دلیل بارگیری و جاسازی نامناسب بیش از همه در مورد کشورهای چین و هند سخت گیرانه  اجرا خواهد شد.

اورگرین 10 فروند کشتی خرید


شرکت Evergreen از سفارش 10 فروند کشتی یخچال دار جدید خبر داد.
به گزارش گروه بین الملل مانا، سفارش ساخت این کشتی ها که حجم هر کدام به دو هزار و 800 TEU می رسد، در کشتی سازی CSBC ساخته می شوند و درطول سال 2017 تحویل شرکتEvergreen می شوند.
این کشتی ها طبق گفته شرکت نامبرده در خطوط داخل آسیایی بکار گرفته خواهد شد.
معاون مدیرعامل شرکت Evergreen در خصوص این کشتی های جدید اعلام کرد: پس از گفتگوهای انجام شده توسط کشورهای گروه آ.سه.آن، انتظار می رود محدودیت تجارت میان این کشورها برداشته شود که موجبات رشد اقتصادی در منطقه را فراهم می کند.
گفته می شود این کشتی ها با بهره گیری از سیستم بهینه سازی سوخت و طراحی جدید، 10 درصد مصرف سوخت را کاهش می دهند.

چین درصدد راه اندازی خط دوم کروز


مقامات چینی از طرح راه اندازی خط دوم کروز به جزایر مورد مخاصمه چین با کشورهای همسایه خبر دادند.
به گزارش گروه بین‌الملل مانا، چین اولین خط کروز خود را بطور آزمایشی به جزیره Hainan  در جنوب این کشور راه اندازی کرد که تاکنون موفق به جابه جایی 10 هزار گردشگر شد.
در همین راستا مقامات دولت چین درصدد راه اندازی خط کروز دوم به جزیره Woody برآمده اند.
به هرحال به دلیل شرایط نامساعد جوی و فقدان تجهیزات هنوز شرایط  مناسبی  برای پذیرش گردشگر فراهم نشده است.
شایان ذکر است چین 90 درصد ذخایر انرژی در دریای جنوب چین را از آن خود می داند که موجبات تنش میان این کشور و کشورهای همسایه را فراهم کرده است.

به دنبال فرصت های بنادر ایران هستیمدر پی انتشار اخبار گسترده سفر اخیر سلطان بن سلیم مدیر دی. پی. ورلد، به ایران در اوایل ژوئیه سال جاری میلادی، به نظر می آید دی. پی. ورلد در حال بررسی فرصت های سرمایه گذاری در سواحل شمالی و جنوبی ایران باشد.
به گزارش گروه بین الملل مانا سی ترید نوشت: بن سلیم مدیر دی. پی. ورلد در بازدید 14 ژوئیه خود از بندر انزلی در دریای خزر، بندر چابهار در دریای عمان و جزیره قشم در خلیج فارس که دو هفته مانده به جمع بندی توافق هسته ای ایران بود اذعان داشت: «ما به بازار ایران بسیار علاقمند هستیم و معتقدیم که پتانسیل زیادی در این بازار وجود دارد.»

ادامه مطلب
درباره سایت
  • انجمن علمی دریانوردی دانشگاه آزاد خارگ یک انجمن علمی دانشجویی است که زیر نظر دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دریایی خارگ فعالیت میکند.
    این انجمن می کوشد تا در معرفی رشته دریانوردی (ناوبری) و پیشرفت و توسعه این رشته نقشی را ایفا کند.
    در راستای بهبود عملکرد این وبلاگ منتظر نظرات، پشنهادات و انتقادات شما کاربران گرامی هستیم.

    موفق و سربلند باشید.

امکانات سایت

تصاویر منتخب

انجمن علمی ناوبری دانشگاه آزاد اسلامى واحد خارگ

Marine Scientific Society of Kharg Maritime College